MEDZINÁRODNÉ VZŤAHY
Ak hovoríme o medzinárodných vzťahoch a spolupráci, ide najmä o vzťahy medzi partnerskými organizáciami v zahraničí združujúcimi obrnárov – poliomyelitikov.
Na prvom mieste to sú kontakty s obrnármi z Českej republiky. K nim máme historické pojítko ešte z čias nášho detstva. Z čias, keď sme navštevovali kúpele v Janských Lázňach alebo vo Veľkých Losinách. Tam sme sa vzájomne družili, my, slovenské a české deti. Pokračovalo to celý náš ďalší život od školského obdobia až po dospelosť v rámci spoločného štátu. Po rozdelení Československa sa kontakty podstatne zmenili. Prestali sme pravidelne chodiť na liečenie do kúpeľov v Českej republike (samozrejme, nie preto, že by sme nechceli, ale jednoducho sa to už nedalo), tak aj vzájomné kontakty sa trochu popretŕhali. Potrebu naviazania týchto kontaktov s českými obrnármi sme neskôr získali cez naše asociácie polio.
Nasledovali prvé krôčiky nadväzovania kontaktov s maďarskými obrnármi, ktoré prerástli v pevnú a dlhodobú spoluprácu.
V roku 2016 sme nadviazali prvé kontakty so svojpomocnou skupinou obrnárov v Rakúsku a v roku 2021 aj s Poľskou Asociáciou Polio+.
Súčasťou našich snáh bolo začleniť sa aj do širšieho spoločenstva obrnárov vstupom do Európskej únie polio (EPU) v roku 2012. Sme presvedčení o tom, že členstvo v EPU môže byť pre našu Asociáciu polio cennou skúsenosťou, ale môže byť tiež významnou oporou pri riešení našich domácich problémov.
V rámci hodnotenia medzinárodných vzťahov a spolupráce s organizáciami v zahraničí treba ešte spomenúť, že Asociácia polio sa prostredníctvom Štefana Grajcára aktívne zapájala aj do medzinárodných aktivít či už Národnej rady občanov so zdravotným postihnutím (účasť na valných zhromaždeniach EDF vo Viljnuse, 2018, resp. v Bruseli, 2019), alebo Slovenského zväzu telesne postihnutých (účasť na 1. valnom zhromaždení Svetovej únie ľudí so zdravotným postihnutím, Istanbul, Turecko, 2013; stretnutie partnerov projektu o podporovanom zamestnávaní osôb so zdravotným postihnutím, Ashford, Veľká Británia, 2013; účasť na stretnutí partnerov projektu FIMITIC o kultúrnych aktivitách ľudí s telesným postihnutím, Budapešť, 2014).
Text výzvy Európskej únie polio na vyhlásenie dočasného prímeria v pásme Gazy za účelom obnovenia vakcinačného programu proti detskej obrne:
STATEMENT / PRESS RELEASE
FROM THE EUROPEAN POLIO UNION
Immediate.
August 28, 2024
The European Polio Union (EPU), all polio survivors themselves, urge for humanitarian pauses in the Gaza conflict, for at least seven days to allow for two rounds of child vaccinations to take place (matching the statements from the WHO and United Nations). We have no political context, and are far from being on any side of the conflict, we are just defending the rights of small defenceless children, wherever they live, to have access to the vaccination programme, run by the Global Polio Eradication Initiative (GPEI) and its partners as well as by National Governments.
Editors note: the EPU is a coordinating and campaigning body made up of 21 different polio organisations and support groups in 17 countries within the Council of Europe. Polio, when contracted, is a debilitating disease, which, for survivors, will leave total or partial disability for life.
https://www.europeanpolio.eu
DAVID MITCHELL, President, United Kingdom
PAT McGILLION, Vice President, Ireland
MACRINA CLANCY, Board Director, Ireland
MICHAL HAINDL, Board Director, Czechia
PIERRE PARROT, Board Director, France
FRANCES QUINN, Board Director, United Kingdom
TINE TOURNICOURT, Treasurer, Belgium
STEFAN GRAJCAR, Secretary, Slovakia
JOHAN BIJTTEBIER, Honorary President, Belgium
MARGRET EMBRY, Honorary Member, France
ERIKA GEHRIG, Honorary Member, Switzerland
Contacts:
DAVID MITCHELL, EPU President
E-Mail and phone: chair.dgmitchell@gmail.com; +44 15 2252 5189
STEFAN GRAJCAR, EPU Secretary
E-Mail and phone: stefan.grajcar@gmail.com; +421 905 542 748