Aktuality

Na zobrazenie celej aktuality klikni na názov

Vzor žiadosti o nový výpočet starobného dôchodku

Vážení priatelia,

v prílohe Vám dávame k dispozícii vzor žiadosti o nový výpočet starobného dôchodku, ktorú si môže podať každý poberateľ starobného dôchodku, ktorému od roku 2006 až do dnešných dní v súvislosti s prijatím nového zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov nebolo vydané rozhodnutie o invalidnom dôchodku podľa tohto nového zákona a zákona č. 529/2006 Z. z., ktorým bol novelizovaný. To znamená, že jeho invalidný dôchodok podľa dovtedy platných predpisov ( t. j. predpisov platných do decembra roku 2003) nebol porovnaný s dôchodkom podľa nového zákona o sociálnom poistení a nebol mu poskytovaný ten z dôchodkov, ktorý je vyšší. Následne táto chyba nebola odstránená ani pri určovaní starobného dôchodku, ktorý môže byť nižší v dôsledku nerešpektovania tejto právnej úpravy, ako aj v dôsledku zanedbania povinnosti Sociálnej poisťovne rozhodnúť o tejto skutočnosti z vlastného podnetu.

27. 4. 2022                                                                                                                                           Ing. Marcela Gašová                                                                                                                                                     členka Rady Asociácie polio v SR


Prieskum architektonickej prístupnosti volebných budov a miestností

Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím zverejnila výzvu pre verejnosť na účasť v prieskume bezbariérovosti volebných budov a miestností v spojených regionálnych voľbách 29. októbra 2022. Z výzvy vyberáme:

"V súvislosti s monitorovaním (bez)bariérovosti volebných priestorov a miestností sa na Vás obraciame s prosbou o vyplnenie anonymného dotazníka.

Dotazník môže vyplniť ktorýkoľvek občan Slovenskej republiky, nielen osoba so zdravotným postihnutím, a to od 29. 10. 2022 do 6. 11. 2022 (vrátane). Vyplnením dotazníka nám pomôžete získať prehľad o tom, či a ako sa zmenila architektonická prístupnosť volebných miestností za uplynulé dva roky od parlamentných volieb 29. 2. 2020."

Do prieskumu sa môžete zapojiť prostredníctvom tejto stránky: https://www.komisarprezdravotnepostihnutych.sk/RegionalneVolby?podatdotaznik=0.

Zodpovedanie jednotlivých otázok Vám zaberie najviac tak desať minút.

Akcie na rok 2022

Milí priatelia,

Rada Asociácie polio v SR pre Vás pripravila pre rok 2022 nasledovné akcie:

Predĺžený víkendový pobyt v Trenčianskych Tepliciach v hoteli Slovakia v termíne 5. - 8. 5. 2022. Pobyt začína vo štvrtok 5. 5. 2022 obedom a končí v nedeľu 8. 5. 2022 raňajkami. Stravovanie bude formou bufetových  stolov.  Ubytovanie je v 2-posteľových izbách, príplatok za 1-lôžkovú izbu je 25 € na celý pobyt. Medzi bonusy možno zaradiť:  jedenkrát denne 80 minút vonkajší bazén Grand; voľný vstup do telocvične v susednom hoteli Krym; 15% zľava pri dokúpení vybraných procedúr a wellness okruhov.

Rekondičný pobyt v Park hoteli - Hokovce v termíne 7. - 14. 8. 2022. V cene pobytu je 10 procedúr. Hotel má 8  bezbariérových izieb. Pobyt začína 7. 8. 2022 obedom a končí 14. 8. 2022 raňajkami. 

Rekondičný pobyt v Dudinciach v hoteli Prameň v termíne 2. - 7. 10. 2022. V cene pobytu, ktorý začína v nedeľu 2. 10. 2022 obedom  a končí v piatok 7. 10. 2022 raňajkami, je 10 procedúr. V hoteli je Relax centrum s moderným krytým bazénom s atrakciami, horúcim vírivým bazénom s hydromasážou a perličkou. Je tu tiež parná a suchá sauna. 

V prípade záujmu o účasť na uvedených podujatiach kontaktujte, prosím, tajomníčku AP, jej kontaktné údaje nájdete na poslednej strane aktuálneho čísla Informátora


Milí priatelia a kamaráti,

dovolím si vás informovať a tým zároveň i pozvať na tohtoročné stretnutie "šesťáků", nás obrnárov i prívržencov, už deviate od r. 2014. V prípade, ak nám to "dovolí" Covid 19 a iné jeho mutácie, stretnutie bude od štvrtka 19. až do nedele 22. mája 2022 v kúpeľoch Velké Losiny, pod úpätím krásnych hôr Jeseníky. Kto má vážny záujem stretnúť sa s priateľmi, nech mi dá vedieť do konca januára t. r. Hlavné ubytovanie (závisiace od kapacity tohto zariadenia) je zabezpečené v penzióne Terasa priamo v obci na ul. Komenského 304. Z centra kúpeľov (kde sa nachádza KD Eliška I) je to asi 800 m. Druhá možnosť ubytovania je "naša klasika", penzión Horinka, ktorá je ešte bližšie k Eliške I, a ostatná možnosť je ubytovať sa v ktoromkoľvek ubytovacom zariadení v blízkom okolí. Kto by sa tak rozhodol, mohol by ma aspoň informovať kvôli počtu záujemcov o stretnutie. Tešíme sa na toto stretnutie, pretože sme sa ho i kvôli pandémii nemoholi posledné dva roky zúčastniť. Priatelia, kto príde, vidíme a počujeme sa na mieste zrazu. Zabavíme sa, pospomíname.

Pozdravuje vás Ondro Mocko s manželkou Máriou.

Svetový deň boja proti detskej obrne

V týchto dňoch, presnejšie od 24. do 28. októbra si Svetovým dňom boja proti detskej obrne pripomíname úsilie krajín celého sveta definitívne eradikovať detskú obrnu, poliomyelitídu. Podľa posledného prehľadu Global Polio Eradication Initiative (GPEI) z 20. 10. 2021 sa divoký poliovírus dnes vyskytuje už len v dvoch krajinách sveta - v Afganistane a v Pakistane (https://polioeradication.org/polio-today/polio-now/this-week/). Druhou, oveľa pozitívnejšou stranou tej istej mince je konštatovanie, že detská obrna sa v tejto forme nevyskytuje už v 99,9 % všetkých krajín sveta. Treba tu ešte dodať, že v Československu sa vďaka účinnému celoplošnému očkovaniu podarilo detskú obrnu eradikovať už v r. 1960, odvtedy sa divoký poliovírus nevyskytol ani na Slovensku, ani v Českej republike. 

Prečítajte si tiež článok, ktorý pri tejto príležitosti uverejnil Státní zdravotní ústav v Prahe a ktorý odkazuje aj na organizáciu obrnárov v Českej republike: https://www.szu.cz/tema/prevence/24-10-svetovy-den-polia-60-let-bez-pripadu-prenosne-detske. 

Pripájame ešte odkaz na článok, ktorý vyšiel 25. 10. 2021 ako blog v denníku SME: autorom je UNICEF (https://blog.sme.sk/unicef/spolocnost/ako-svet-bojuje-proti-detskej-obrne?ref=tit). Už ale ani neprekvapuje, že sa tam o Slovensku, Česku či Európe a nejakej eradikácii obrny u nás a v týchto končinách nepíše ani čiarka. Škoda. Pretože detskú obrnu ako akútne ochorenie sme na Slovensku síce úspešne eradikovali pred desiatkami rokov, ale my, ktorí trpíme jej následkami, SME STÁLE TU.

Konečne sa podarilo....

Áno, konečne sa nám podarilo po trikrát posunutom termíne uskutočniť rekondičný pobyt našich členov v hoteli Hviezda v Dudinciach. Stretnutie bolo vydarené, počasie nám neskutočne prialo - až veľmi. Účastníci pobytu využili možnosť kúpania v hotelovom bazéne ako aj opaľovanie. Príjemné bolo aj posedenie v klimatizovanej kaviarni. Stretli sme sa na členskej schôdzi a následne na posedení s gitarou sme si aj zaspievali.

Počas pobytu sa uskutočnila aj členská schôdza našej AP, na ktorej sme krátko zhodnotili uplynulý rok a prediskutovali  tiež naše plány na najbližšie obdobie. Predseda AP Milan Dovhun pri tejto príležitosti odovzdal Janke Šebianovej plaketu, ktorú jej ako zakladajúcej členke SZTP udelila Republiková rada pri príležitosti 30. výročia založenia našej strešnej organizácie (tento akt sa mal uskutočniť ešte v minulom roku, kvôli pandemickým obmedzeniam to však vlani nebolo možné). 

Rozchádzali sme sa so želaním, aby sa nám vydaril aj ďalší augustový pobyt v Hokovciach.

Alica Suchá


Nové číslo časopisu Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR OZVENA

Časopis OZVENA vydáva občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR (https://www.omdvsr.sk/), ktorá sa zameriava na ľudí postihnutých nervovosvalovými ochoreniami.

Nové číslo časopisu 1/2021, ktoré vyšlo v apríli, prináša mnoho zaujímavých a užitočných informácií aj pre nás, členov Asociácie polio v SR. Z obsahu vyberáme:

  • Odporúčania európskych odborníkov na zriedkavé choroby k očkovaniu proti COVID-19 (s. 6)
  • Medzinárodný deň zriedkavých chorôb 2021 (s. 23)
  • Fotografia zo Slovenska zvíťazila v celosvetovej súťaži (s. 25)
  • DystroRozhovor s profesorom MUDr. Ľubomírom Lisým, DrSc. (s. 34)
  • Osobnaasistencia.sk & Agentúra osobnej asistencie (s. 49-55)
  • Dostali ste výzvu na zaplatenie koncesionárskych poplatkov? (s. 56)
  • Špeciálna príloha: Výhody držiteľov preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP a ŤZP/S) (s. 64-70)

Časopis je vo formáte .pdf dostupný na tejto adrese: https://www.omdvsr.sk/downloads/new/ozvena/ozvena_2021_01.pdf


Slovenská televízia uvedie v sobotu 27. marca 2021 v čase od 11:05 do 11:30 h na druhom programe ďalšiu časť publicistickej relácie CESTA, ktorej témou sú tentoraz ľudia po detskej obrne. Režisérkou relácie je Mrg. Art. Katarína Krištúfková, pre ktorú podnetom na nakrútenie relácie bol rozhovor so Štefanom Grajcárom uverejneným v júli 2020 v...

Rada Asociácie polio v SR pre vás pripravila pre rok 2021 nasledovné akcie:

Pred niekoľkými dňami nás Ing. Adrián Belánik, výkonný riaditeľ združenia DEUS, informoval o tom, že Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR rozhodlo o zrušení projektu eParkovania, o ktorom sme viackrát informovali aj na stránkach nášho Informátora. Projekt eParkovania mal významným spôsobom napomôcť riešiť viacero...

Dňa 9. augusta 2020 sa na rekondičnom pobyte v Park hoteli Hokovce konala výročná členská schôdza Asociácie polio v SR, RŠO SZTP. Jedným z bodov programu bolo aj vyhodnotenie výsledkov hlasovania v korešpondenčných voľbách do Rady a Kontrolnej komisie Asociácie polio v SR. Na základe rozhodnutia členov Asociácie polio v SR a v súlade s...

Počas rekondičného pobytu v Hokovciach (Hotel Park, 8. - 15. augusta 2020) sa v nedeľu 9. 8. 2020 o 19 h uskutoční výročná členská schôdza Asociácie polio v SR, RŠO SZTP, a to s nasledovným programom:

Vekové diskriminačné ustanovenia v zákone o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP stratili účinnosť

1. Je nám to veľmi ľúto, ale musíme Vám oznámiť, že po zrelej úvahe sme sa rozhodli zrušiť konanie našej víkendovky, ktorá sa mala uskutočniť v dňoch 7. - 10. mája v hoteli Satelit v Piešťanoch. Zrušenie víkendovky sme oznámili už aj hotelu, ten to akceptoval bez toho, aby požadoval od nás akékoľvek storno poplatky. Tým z Vás, ktorí...

V tomto roku sa môžete prihlásiť na štyri akcie, ktoré pre vás pripravila Rada AP.