Aktuality

Na zobrazenie celej aktuality klikni na názov

Svetový deň boja proti detskej obrne

V týchto dňoch, presnejšie od 24. do 28. októbra si Svetovým dňom boja proti detskej obrne pripomíname úsilie krajín celého sveta definitívne eradikovať detskú obrnu, poliomyelitídu. Podľa posledného prehľadu Global Polio Eradication Initiative (GPEI) z 20. 10. 2021 sa divoký poliovírus dnes vyskytuje už len v dvoch krajinách sveta - v Afganistane a v Pakistane (https://polioeradication.org/polio-today/polio-now/this-week/). Druhou, oveľa pozitívnejšou stranou tej istej mince je konštatovanie, že detská obrna sa v tejto forme nevyskytuje už v 99,9 % všetkých krajín sveta. Treba tu ešte dodať, že v Československu sa vďaka účinnému celoplošnému očkovaniu podarilo detskú obrnu eradikovať už v r. 1960, odvtedy sa divoký poliovírus nevyskytol ani na Slovensku, ani v Českej republike. 

Prečítajte si tiež článok, ktorý pri tejto príležitosti uverejnil Státní zdravotní ústav v Prahe a ktorý odkazuje aj na organizáciu obrnárov v Českej republike: https://www.szu.cz/tema/prevence/24-10-svetovy-den-polia-60-let-bez-pripadu-prenosne-detske. 

Pripájame ešte odkaz na článok, ktorý vyšiel 25. 10. 2021 ako blog v denníku SME: autorom je UNICEF (https://blog.sme.sk/unicef/spolocnost/ako-svet-bojuje-proti-detskej-obrne?ref=tit). Už ale ani neprekvapuje, že sa tam o Slovensku, Česku či Európe a nejakej eradikácii obrny u nás a v týchto končinách nepíše ani čiarka. Škoda. Pretože detskú obrnu ako akútne ochorenie sme na Slovensku síce úspešne eradikovali pred desiatkami rokov, ale my, ktorí trpíme jej následkami, SME STÁLE TU.

Konečne sa podarilo....

Áno, konečne sa nám podarilo po trikrát posunutom termíne uskutočniť rekondičný pobyt našich členov v hoteli Hviezda v Dudinciach. Stretnutie bolo vydarené, počasie nám neskutočne prialo - až veľmi. Účastníci pobytu využili možnosť kúpania v hotelovom bazéne ako aj opaľovanie. Príjemné bolo aj posedenie v klimatizovanej kaviarni. Stretli sme sa na členskej schôdzi a následne na posedení s gitarou sme si aj zaspievali.

Počas pobytu sa uskutočnila aj členská schôdza našej AP, na ktorej sme krátko zhodnotili uplynulý rok a prediskutovali  tiež naše plány na najbližšie obdobie. Predseda AP Milan Dovhun pri tejto príležitosti odovzdal Janke Šebianovej plaketu, ktorú jej ako zakladajúcej členke SZTP udelila Republiková rada pri príležitosti 30. výročia založenia našej strešnej organizácie (tento akt sa mal uskutočniť ešte v minulom roku, kvôli pandemickým obmedzeniam to však vlani nebolo možné). 

Rozchádzali sme sa so želaním, aby sa nám vydaril aj ďalší augustový pobyt v Hokovciach.

Alica Suchá


Nové číslo časopisu Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR OZVENA

Časopis OZVENA vydáva občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR (https://www.omdvsr.sk/), ktorá sa zameriava na ľudí postihnutých nervovosvalovými ochoreniami.

Nové číslo časopisu 1/2021, ktoré vyšlo v apríli, prináša mnoho zaujímavých a užitočných informácií aj pre nás, členov Asociácie polio v SR. Z obsahu vyberáme:

  • Odporúčania európskych odborníkov na zriedkavé choroby k očkovaniu proti COVID-19 (s. 6)
  • Medzinárodný deň zriedkavých chorôb 2021 (s. 23)
  • Fotografia zo Slovenska zvíťazila v celosvetovej súťaži (s. 25)
  • DystroRozhovor s profesorom MUDr. Ľubomírom Lisým, DrSc. (s. 34)
  • Osobnaasistencia.sk & Agentúra osobnej asistencie (s. 49-55)
  • Dostali ste výzvu na zaplatenie koncesionárskych poplatkov? (s. 56)
  • Špeciálna príloha: Výhody držiteľov preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP a ŤZP/S) (s. 64-70)

Časopis je vo formáte .pdf dostupný na tejto adrese: https://www.omdvsr.sk/downloads/new/ozvena/ozvena_2021_01.pdf


Slovenská televízia uvedie v sobotu 27. marca 2021 v čase od 11:05 do 11:30 h na druhom programe ďalšiu časť publicistickej relácie CESTA, ktorej témou sú tentoraz ľudia po detskej obrne. Režisérkou relácie je Mrg. Art. Katarína Krištúfková, pre ktorú podnetom na nakrútenie relácie bol rozhovor so Štefanom Grajcárom uverejneným v júli 2020 v...

Rada Asociácie polio v SR pre vás pripravila pre rok 2021 nasledovné akcie:

Pred niekoľkými dňami nás Ing. Adrián Belánik, výkonný riaditeľ združenia DEUS, informoval o tom, že Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR rozhodlo o zrušení projektu eParkovania, o ktorom sme viackrát informovali aj na stránkach nášho Informátora. Projekt eParkovania mal významným spôsobom napomôcť riešiť viacero...

Dňa 9. augusta 2020 sa na rekondičnom pobyte v Park hoteli Hokovce konala výročná členská schôdza Asociácie polio v SR, RŠO SZTP. Jedným z bodov programu bolo aj vyhodnotenie výsledkov hlasovania v korešpondenčných voľbách do Rady a Kontrolnej komisie Asociácie polio v SR. Na základe rozhodnutia členov Asociácie polio v SR a v súlade s...

Počas rekondičného pobytu v Hokovciach (Hotel Park, 8. - 15. augusta 2020) sa v nedeľu 9. 8. 2020 o 19 h uskutoční výročná členská schôdza Asociácie polio v SR, RŠO SZTP, a to s nasledovným programom:

Vekové diskriminačné ustanovenia v zákone o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ŤZP stratili účinnosť

1. Je nám to veľmi ľúto, ale musíme Vám oznámiť, že po zrelej úvahe sme sa rozhodli zrušiť konanie našej víkendovky, ktorá sa mala uskutočniť v dňoch 7. - 10. mája v hoteli Satelit v Piešťanoch. Zrušenie víkendovky sme oznámili už aj hotelu, ten to akceptoval bez toho, aby požadoval od nás akékoľvek storno poplatky. Tým z Vás, ktorí...

V tomto roku sa môžete prihlásiť na štyri akcie, ktoré pre vás pripravila Rada AP.