Svetový deň boja proti detskej obrne

15.02.2023

V týchto dňoch, presnejšie od 24. do 28. októbra si Svetovým dňom boja proti detskej obrne pripomíname úsilie krajín celého sveta definitívne eradikovať detskú obrnu, poliomyelitídu. Podľa posledného prehľadu Global Polio Eradication Initiative (GPEI) z 20. 10. 2021 sa divoký poliovírus dnes vyskytuje už len v dvoch krajinách sveta - v Afganistane a v Pakistane (https://polioeradication.org/polio-today/polio-now/this-week/ ). Druhou, oveľa pozitívnejšou stranou tej istej mince je konštatovanie, že detská obrna sa v tejto forme nevyskytuje už v 99,9 % všetkých krajín sveta. Treba tu ešte dodať, že v Československu sa vďaka účinnému celoplošnému očkovaniu podarilo detskú obrnu eradikovať už v r. 1960, odvtedy sa divoký poliovírus nevyskytol ani na Slovensku, ani v Českej republike.

Prečítajte si tiež článok, ktorý pri tejto príležitosti uverejnil Státní zdravotní ústav v Prahe a ktorý odkazuje aj na organizáciu obrnárov v Českej republike: https://www.szu.cz/tema/prevence/24-10-svetovy-den-polia-60-let-bez-pripadu-prenosne-detske .

Pripájame ešte odkaz na článok, ktorý vyšiel 25. 10. 2021 ako blog v denníku SME: autorom je UNICEF (https://blog.sme.sk/unicef/spolocnost/ako-svet-bojuje-proti-detskej-obrne?ref=tit). Už ale ani neprekvapuje, že sa tam o Slovensku, Česku či Európe a nejakej eradikácii obrny u nás a v týchto končinách nepíše ani čiarka. Škoda. Pretože detskú obrnu ako akútne ochorenie sme na Slovensku síce úspešne eradikovali pred desiatkami rokov, ale my, ktorí trpíme jej následkami, SME STÁLE TU.